Що таке газлайтинг та як розпізнати його у стосунках

Газлайтинг - форма емоційного насильства, яка полягає в тому, щоб психологічно маніпулювати та контролювати іншу особу, змушуючи її сумніватися у власних почуттях, сприйнятті реальності та розумінні подій. Термін "газлайтинг" походить від однойменного фільму “Газове світло” 1944 року, де головний герой змушував свою дружину сумніватися у власному розумі. Спостереження та дослідження показали, що така форма маніпуляції стала реальністю багатьох людей, які знаходяться в довготривалих стосунках. 

Прояви газлайтингу

Дуже часто маніпулятор настільки вправно “замилює” очі своїй жертві, що вона навіть не підозрює, як стає жертвою газлайтингу. Варто розуміти очевидні прояви такої поведінки:

  1. Заперечення. Газлайтер заперечує або відкидає реальні факти або події, навіть якщо жертва їх пам'ятає.
  2. Вигадування. Маніпулятор створює вигадані події, щоб змінити сприйняття жертви про реальність.
  3. Зменшення. Газлайтер може знижувати самооцінку жертви, критикуючи її, висміюючи чи роблячи її невпевненою.
  4. Замовчування. Особа може ігнорувати потреби, бажання і почуття жертви, роблячи її непоміченою.
  5. Перевертання. Газлайтер звинувачує жертву у власних діях або почуттях, перекладаючи вину на неї.

Частіше всього газлайтерами виступають люди, які пережили травмуючі події в дитинстві або набули такої звички за певних умов і намагаються покращити своє “Я” принижуючи іншу людину.

Методи боротьби з газлайтингом

Боротьба з газлайтингом важлива для збереження психологічного здоров'я та самооцінки. Зазвичай жертва перебуваючи довго під впливом маніпулятора знаходиться в затяжній депресії і може покінчити життя самогубством або опинитися в психоневрологічному диспансері. Отже, якщо ви розпізнали, що у ваших стосунках присутній газлайтинг можна почати робити наступні кроки:

  1. Ведіть записи або щоденник подій, він допоможе зберегти об'єктивність та пам'ять про те, що відбувається.
  2. Розмовляйте з друзями та сім'єю це допоможе знайти підтримку та поради.
  3. Встановіть чіткі межі та вимоги щодо того, як до вас відноситись та поважати.
  4. Навчіться прийомам самозахисту, таким як відмова від відповідей на маніпулятивні запитання.
  5. В деяких випадках може бути корисною психологічна терапія для жертви, щоб допомогти відновити психічне здоров'я та засвоїти навички боротьби з газлайтингом.

Газлайтинг - серйозна проблема, яка може мати далекосяжні наслідки для жертви. Важливо бути свідомим і боротися з цією формою маніпуляції, щоб зберегти свою самооцінку та психічне здоров'я.