Підводні камені при покупці нерухомості: що потрібно знати

Щодня люди купують і продають нерухомість на первинному і вторинному ринках. Бажаючі придбати собі квартиру досить серйозно вдаються до даної процедури. Однак, на жаль, навіть із застосуванням всіх запобіжних заходів, можна стати жертвою шахраїв. Що робити, щоб випадково не віддати кошти шахраям і як придбати житло без ризику?

Спочатку потрібно детально дізнатися всю інформацію як про продавця житла, так і про саму квартиру. Потенційному покупцеві обов'язково необхідно ознайомитися з усією документацією на нерухомість.

Отже, з якими ризиками можна зіткнутися при покупці нерухомості?

Потенційні покупці щодня на дошках оголошень, в газетах і журналах можуть бачити: "Продам квартиру, без посередників". І покупці можуть вибрати саме цей варіант, адже це менш затратно, тому що не буде потрібно витрачати більше фінансів на експертів в області продажів нерухомості – а значить, потрібно буде витратити кошти тільки на житло. Однак, в даному випадку, є багато ризиків для покупця, адже саме ріелтор і юрист зможуть проконсультувати з юридичних та інших питань і підберуть оптимальний варіант нерухомості, тому найкраще скористатися послугами професіоналів, а не покладатися тільки на свої сили.

Варто відзначити, що будь-яке шахрайство з продажем нерухомості — це, в першу чергу, підробка документів. Зрозуміло, не завжди можна за зовнішніми ознаками відрізнити фальшиві документи від справжніх, але можна отримати потрібну інформацію з документів. Наприклад, прописані чи мешканці в даній квартирі, можна дізнатися отримавши виписку з будинкової книги. Всі ці дані потрібно дізнаватися або самому, або наймати ріелтора і вдаватися до його послуг.

Однак є інша небезпека: вона пов'язана з готівковим розрахунком за договором. У більшості випадків, покупці розраховуються за квартиру готівковим розрахунком. З одного боку, це економить час продавця і покупця. Але з іншого боку — це великий ризик втратити фінанси і не придбати нерухомість. Особливо варто насторожитися, якщо власник згоден знизити ціну і наполягає на тому, щоб здійснити операцію в найкоротші терміни.

Як придбати житлоплощу без ризику?

На що покупцеві потрібно звернути свою увагу при покупці житла? Звичайно, на документацію! При придбанні нерухомості покупець віддає чималу суму продавцеві, тому варто бути особливо обережним, щоб не втратити коштів даремно.

Що необхідно дізнатися для безпечного придбання квартири?

  •     дізнатися, чи були якісь операції, пов'язані з нерухомістю: обтяження, арешти та ін;
  •     чи були конфлікти юридичного характеру;
  •     хто прописаний в квартирі: ця інформація є в будинковій книзі.

На жаль, буває, що продавці приховують той факт, що квартирі хоч і не проживають, але прописані "треті особи": це можуть бути далекі родичі, які знаходяться за кордоном, або у в'язниці.

Також потрібно дізнатися більше про власника, про його паспортні дані — в цьому допоможуть працівники паспортного столу. Наприклад, власник житла може виявитися недієздатним і тоді суд зобов'язує покупця повернути житло. Зрозуміло, не факт, що покупцеві повернуть кошти за скасування угоди.

А якщо житло продає представник власника, він повинен мати на руках довіреність. Її потрібно уважно вивчити на правильність оформлення і вона обов'язково повинна бути з підписом і печаткою нотаріуса.

Також слід пам'ятати, що власники нерухомості часто обмежують в правах своїх представників, для безпечного продажу житла. Наприклад, у представника є право домовлятися про угоду з покупцем і підписувати документи, однак отримувати кошти особисто він не має права. І щоб уберегти себе від несподіваних наслідків, бажано детально ознайомитися зі змістом довіреності: про права представника власника і те, що він не має права робити.

Ще один важливий документ при покупці нерухомості — довідка з БТІ. Якщо власник робив перепланування квартири, то вона просто необхідна, в іншому випадку в майбутньому можуть бути проблеми.

Також необхідно уважно оглянути квартиру зсередини і виявити всі важливі "деталі". Наприклад, наявність патьоків на стелі і стінах повинні вас насторожити.

Після придбання житла з'ясовувати ці деталі буде пізно. Вивчивши всі деталі даного житла, слід порівняти аналогічні варіанти в цьому ж районі і їх вартість. І якщо житло знаходиться в прекрасному стані, а його ціна невисока, слід насторожитися. Зрозуміло, бувають винятки, проте таких випадків мало.

Потенційні ризики при придбанні житла

Бувають особливі ситуації в покупці нерухомості. Деякі з таких прикладів наведені нижче:

  • Купівля успадкованого житла таїть в собі певні ризики. Спадок може бути отримано як за заповітом, так і за законом. При покупці житла за заповітом, потенційні власники нерідко підробляють документи, саме тому можна стати учасником судового процесу між раптово з'явишимися і незадоволеними спадкоємцями.
  • Продаж квартири по переуступці права можлива тільки за договором пайового будівництва, або за попереднім договором. Покупець може претендувати на житло, тільки після дозволу забудовника і банку, якщо квартира куплена в іпотеку. Якщо ж забудовник не виконав свої зобов'язання, то колишній власник житла звільняється від будь-якої відповідальності. У будь-якому випадку, покупцеві потрібно оформити переуступку права, тоді він буде захищений від форс-мажорних обставин.
  • Придбання житла, яке розділене на частини і є "спільною власністю". Щоб придбати таку нерухомість необхідний дозвіл всіх власників. Інакше, будь-який з власників має право протягом року після здійснення угоди, звернутися до суду. А якщо частина житла знаходиться у володінні дитини, необхідний дозвіл органів опіки та піклування. Батьки або опікуни зобов'язані забезпечити дитину житлом, аналогічним з продаваним або великим по території. Якщо ж такої житлоплощі не буде, то за неповнолітнім громадянином залишається право на проживання в продаваній житлоплощі.

Зрозуміло, всіх форс-мажорних ситуацій не вгадати, проте в будь-якому випадку при складанні договору не варто поспішати в придбанні нерухомості, а спочатку бажано детально ознайомитися з усією документацією і обов'язково звертатися до послуг юристів і профільних фахівців, щоб угода пройшла успішно, без ризику втратити кошти!