Ігри для розвитку мовлення у дітей: казки, цікаві вправи

Казки – це не лише захопливі історії, які переносять дітей у світ чарів і пригод, але й чудовий ресурс для розвитку мовлення.

Казки з їхніми чарівними світами та неймовірними героями є невичерпним майданчиком для розвитку дитячої мови. Ці історії не тільки розвивають уяву, але й створюють багату основу для поповнення словникового запасу, тренування артикуляції та розвитку навичок розповідання. Тут ми розглянемо, як перетворити улюблені казки та захопливі ігри, на заняття, які розвиватимуть мовлення вашої дитини.

У цій статті ми поділимося цікавими іграми та вправами, які допоможуть вашим дітям збагатити словниковий запас, вдосконалити граматичні навички, розвинути артикуляцію, навчитися чітко та виразно говорити, розвивати креативність та уяву. А чудові іграшки для доповнення вправ для дітей ви зможете знайти у розділі EVA.KIDS.

Переказ казок як інтерактивне заняття

Прочитайте знайому історію, зупиняючись на ключових моментах, щоб попросити дитину додати звукові ефекти. Чи вовк у «Червоній шапочці» виє страшнюче «АУУУ!» чи веселе «Тау!»? Це додає гумору та заохочує творче створення звуку.

Хто сказав, що? Прочитайте уривок, змінюючи голос, щоб зобразити різних персонажів. Чи може ваша дитина визначити, хто говорить за голосовими сигналами? Це покращує їхні навички слухання та розуміння того, як голос відображає емоції.

Також перекажіть знайому казку своїми словами. Або ж запропонуйте дитині переказати казку за допомогою картинок та складіть нову казку за мотивами знайомої.

Додаткові творчі завдання після читання казки:

 • Придумайте нове закінчення для вже прочитаної казки. Спонукайте дитину до роздумів питаннями: «А якби цей персонаж ось в цій ситуації вчинив інакше, чи змінився б фінал історії?» тощо. Продовжіть казку, приміром: «А що далі робитимуть ось ці герої?». 
 • Складіть розповідь від імені одного з персонажів казки.
 • Інсценуйте уривок з казки. Нехай ваша дитина збирає предмети навколо будинку, щоб створити власну мініатюрну версію сцени. Це розвиває просторове мислення та навички описової мови.

Логопедичні вправи для правильної вимови

Логопедичні вправи – це комплекс спеціальних занять, які допомагають поліпшити звуковимову, розвинути артикуляційний апарат та навчитися чітко та виразно говорити. 

Існує багато різних логопедичних вправ, які можна використовувати для: постановки звуків (вправи для губ, язика, щелеп, що допомагають навчитися правильно вимовляти певний звук), автоматизації звуків (вправи, які закріплюють правильну вимову звуку в складах, словах, реченнях), розвитку артикуляційної моторики (вправи, які покращують координацію, силу, рухливість м'язів артикуляційного апарату), розвитку мовленнєвого дихання (вправи, які навчають правильно використовувати дихання під час мовлення), розвитку фонематичного слуху (вправи, які навчають розрізняти звуки мови).

Деякі з найпоширеніших логопедичних вправ, які можна робити з дитиною без відвідування логопеда:

 • Артикуляційна гімнастика: розминка для губ, язика та щелеп.
 • Вправи на звуконаслідування: відтворення звуків природи, тварин, транспорту.
 • Чистомовки: вірші з повторенням певних звуків.

Ігри з римами для розвитку мовлення

Ігри з римами – це веселий та цікавий спосіб розвинути мовлення у дітей. Ці ігри допомагають:

 • Збагатити словниковий запас: діти знайомляться з новими словами, які римуються.
 • Розвинути фонематичний слух: діти вчаться розрізняти звуки мови, зокрема, ударні та ненаголошені.
 • Вдосконалити граматичні навички: діти вчаться правильно використовувати граматичні форми слів.
 • Розвинути творчі здібності: діти вчаться римувати слова, придумувати вірші та пісеньки.

Ось кілька прикладів ігор з римами:

 1. Підбери риму: ви називаєте слово, а дитина повинна підібрати до нього риму. Щоб урізноманітнити цю гру, ви можете використовувати м'яч: кидайте м'яч дитині, називаючи слово, а вона кидає м'яч вам назад, називаючи риму.
 2. Доповни вірш: ви читаєте вірш, пропустивши останнє слово, а дитина повинна його придумати. Ви можете використовувати картки з картинками: на одній картці зобразіть початок вірша, а на іншій – можливі рими. Також можна використовувати віршовані загадки.
 3. Склади вірш: запропонуйте дитині скласти вірш про певний предмет, явище або тварину. Залежно від віку та комунікативних навичок дитини, ви можете використовувати картки зі словами, які римуються.
 4. Пісеньки з римами: починайте співати з дитиною пісеньки, які мають легкі рими. Ви можете придумати власні пісеньки з римами.

Нехай це буде весело та грайливо: навчання повинно приносити задоволення! Чим більше вам буде весело, тим активнішою буде ваша дитина. Дозвольте своїй дитині взяти на себе ініціативу, дотримуватися її інтересів і відзначати її успіхи.

Пристосуйте заняття: налаштуйте рівень складності ігор відповідно до віку та рівня розвитку мовлення вашої дитини.

Завдяки регулярним заняттям мовлення вашої дитини буде розвиватися, а казки стануть не лише джерелом розваги, але й цінним інструментом для навчання.

Окрім вищезазначених ігор та вправ, існує безліч інших способів використовувати казки для розвитку мовлення у дітей:

 • Читайте казки щодня.
 • Розмовляйте з дитиною про прочитане.
 • Ставте питання, які стимулюють дитину до роздумів.
 • Співайте пісні на основі казок.
 • Дивіться мультфільми та спектаклі за мотивами казок.

Чим більше ви будете використовувати казки у своїх заняттях з дитиною, тим краще буде розвиватися її мовлення.

Пам'ятайте, що мовленнєвий розвиток дитини – це тривалий процес, який потребує вашої уваги та допомоги.

Якщо включити ці ігрові заняття у світ вашої дитини, то, зокрема казки перетворюються на потужні інструменти для розвитку мовлення, активації творчості та розвитку любові до мови на все життя.

Бажаємо вам успіхів у розвитку мовлення вашої дитини!