Що робити, якщо дитина боїться стоматолога?

Боятися стоматологів люди зазвичай починають ще з дитячого віку. Важливо зробити все, щоби страх не зберігся на все життя. Якщо дитина відмовляється йти до стоматолога, значить у неї розвинулася дентофобія. Це відбувається закріплення емоційних реакцій після негативного досвіду. Як усунути дитячий страх та допомогти малюкові?

Причини страху стоматолога у дітей

Фахівці вважають, що на появу дентофобії у дитини впливають:

  •     вікові особливості психіки;
  •     негативний досвід, пов'язаний із лікуванням зубів у лікаря, який не шукав підходу до дитини;
  •     неправильна поведінка батьків.

Вікові психологічні особливості

У деяких дітей зуби починають руйнуватися у наймолодшому віці. Це призводить до того, що дитина віком 1,5-2 роки вперше з'являється на прийомі у стоматолога. Вона потрапляє в незнайому лякаючу обстановку - адже до цього її коло спілкування обмежувалося лише близькими людьми. Нові люди, дивні звуки, неприємні запахи, прохання тримати рота відкритим для роботи медичними інструментами викликають недовіру і напругу.

З огляду на те, що це вже не перший досвід спілкування малюка з лікарями, у нього можуть виникати й інші негативні асоціації. Особливо страшним йому здається свист бормашини. Зрозуміло, це не додає довіри до дій стоматолога.

Помилкові дії батьків

Перш ніж набути власного досвіду лікування зубів, малюк іноді чує неприємні розповіді про лікування від дорослих. Вони навіть не замислюються про те, що поруч знаходиться дитина, яка швидко вбирає цю інформацію. Зрозуміло, дитяча уява доповнює все почуте яскравими картинами.

Перед походом до стоматолога батьки просять дитину бути терплячою і сміливою. Не дивно, що малюк насторожується задовго до прийому лікаря.

Деякі батьки загрожують неслухняним дітям покарання у вигляді уколів. Звичайно, у цьому випадку можна не сумніватися, що візити до стоматолога будуть супроводжуватись страхом.

Некоректна поведінка стоматолога

Якщо дитина зіткнулася з байдужим лікарем, що соромить і висміює страхи, він буде відмовлятися від будь-яких процедур. Занадто сухий і командний тон не сприяє тому, щоб дитина розслабилася і довірилася лікарю. Негативний досвід формує страх перед стоматологом, який часто лишається на все життя, тому батькам варто приділити особливу увагу вибору професіонала.

Як впоратися з дентофобією

За статистикою у 90% дітей сформувалися перші враження, пов'язані з лікуванням зубів. Якщо в результаті походу до лікаря у дитини закріпився негативний досвід, батьки можуть докласти зусиль і змінити установки.

1. Привчаючи дитину до правильного чищення зубів, потрібно розповідати їй про користь лікувальних стоматологічних процедур. При цьому потрібно уникати будь-яких поганих асоціацій, не можна лякати дитину лікуванням після поганого догляду за зубами.

2. При здорових зубах можна зробити профілактичний огляд лікаря. Нехай дитина переконається в тому, що візит до стоматолога – безпечний та корисний захід.

3. У присутності дітей не можна ділитися з іншими негативним досвідом, пов'язаним із відвідуванням лікаря.

4. Розмов про уколи та больові відчуття слід уникати. Якщо малюк боїться болю, йому потрібно пояснити, що лікар має величезний арсенал засобів, щоб безболісно проводити лікування.

5. Якщо у дитини раптово виник зубний біль, необхідно акцентувати увагу на тому, що він з'явився сам, і ніяк не пов'язаний з діями стоматолога. Важливо підкреслити, що лікар допоможе йому позбутися хворобливих відчуттів.

6. Перед походом до лікаря батьки повинні переконатися, що клініка добре оснащена, лікар має відповідну підготовку і здатний знайти підхід до малюка.

7. Після процедури психологи радять порадувати дитину новою іграшкою або зробити приємний сюрприз, щоб закріпити позитивний досвід.

Лікування у сучасній стоматологічній клініці

Сучасний стоматологічний кабінет обладнаний усіма необхідними інструментами. У багатьох клініках лікування зубів дітям до 3-х років проводять під наркозом, для дітей старшого віку застосовується седація. Кваліфікований психолог в ігровій формі може пояснити малюкові, що боятися лікаря не варто. Він допоможе дитині налаштуватися та підготує її до лікування.

Перед відвідуванням обов'язково вивчіть відгуки про обраного спеціаліста та зробіть висновки. Професійний досвід дозволяє перетворити процедуру на цікавий захід. Грамотні фахівці створюють довірчу атмосферу та допомагають дитині сформувати позитивні враження на все життя.