Скільки кухонних ножів потрібно мати на домашній кухні

Деякі кухарі високої кухні стверджують, що насправді вам потрібний лише один кухонний шеф-ніж для всіх справ. Інші, навпаки, зациклені на своїй величезній колекції ножів на всі випадки життя.

Але до кого з них справді краще прислухатися тому хто просто готує у себе вдома?

Чи дійсно потрібні окремі ножі для овочів, м'яса, риби?

Або вам справді вистачить лише одного але справді хорошого і правильно підібраного під вашу руку кухонного ножа? 

Зрештою, все на кухні залежить саме від ваших сил і здібностей, а ніж – лише інструмент.

Давайте краще розглянемо аргументи обох сторін, а потім зробимо деякі висновки для себе особисто.

Для чого купують цілий набір кухонних ножів?

Деякі шеф-кухарі порівнюють свою колекцію ножів з набором інструментів: «Жоден майстер не використовує одну і ту ж викрутку або один і той же ключ для всіх завдань».

І в цих твердженнях є певний сенс. Як і справжнє пояснення самої природи та суті такого явища, як набір ножів.

Справді, так звану головну “велику трійцю кухонних ножів” (шеф-ніж, універсальний ніж та ніж для нарізання овочів) можна порівняти з набором гайкових ключів. Бо це теж – комплект майже однакових ножів, але різного розміру. 

Кожен з цих ножів найкраще підходить для своєї роботи. Адже всі продукти та інгредієнти теж різного розміру, форми та щільності. І обробити курку або зрізати хвостик з полуниці краще все ж таки ножем відповідного розміру.

Варто визнати, що деякі шеф-кухарі дійсно можуть бути трохи надто зацикленими на цій темі. Вони можуть мати з десяток різних ножів у своєму кухарському рулоні. Але навіть багато хто з профі визнає, що насправді регулярно вони використовують в основному ті самі ножі трьох основних типів.

Але розуміння про конкретний склад кухонної трійці у різних кухарів може відрізнятись. Так, як ми вже говорили, хтось каже, що ці три ножі: шеф-ніж, універсальний ніж та ніж для нарізання овочів.

Інші кажуть, що вам потрібен лише кухарський ніж (шеф-ніж) для більшості повсякденних справ. Адже кухарським шеф-ножем можна зробити дуже багато, від нарізання овочів до оброблення птаха або риби.

Багато кухарів також відзначають, що часто використовують довгий ніж для зняття кісток з м'яса та філе або риби (тобто філейний або обвалочний ніж).

Третім у списку потрібних ножів часто ставлять маленький ніж для чищення овочів. 

У цей список іноді заносять ще й зубчастий ніж для нарізання хліба, роблячи цим із “трійки” “четвірку”. Але це вже не так вже й важливо.

Взагалі шеф-кухарі не так часто згадують про хлібний ніж, бо люди їх рівня майже ніколи не нарізають хліб своїми руками. На великій кухні ресторана для цього є інші люди. та навіть інші присторої.

А ось на домашній кухні зубчастий хлібний ніж часто є просто необхідним. Тому у нас цілком закономірно виникає наступне запитання:

Чи підійде набір ножів, що пропонують у своїх статтях професійні шеф-кухарі, для домашньої кухні?

На домашній кухні, на відміну від ресторану, не так часто філерують рибу або м'ясо. У багатьох людей в будні на це просто немає часу. Тому філейний та обвалочний ніж для домашньої кухні не самі необхідні. 

Домашня “кухонна трійця” в результаті набуває такого вигляду: шеф-ніж (або сантоку), зубчастий хлібний ніж, маленький ніж для нарізання овочів.

Кожен із цих ножів – найкращий у своїй справі.

Шеф добре справляється з нарізканням зелені, овочів та м'яса.

Жоден ніж не ріже хліб краще та акуратніше зубчастого.

А маленькому овочевому ножу немає рівних там, де потрібно акуратно зняти тонку шкірку або завдати точного акцентованого уколу (наприклад, при вирізанні “оченят” з картоплі, або сім’ян з фруктів).

Кожен ніж із цієї трійці годиться більш ніж для однієї справи. Зубчастим ножем можна різати не лише хліб, а й торти чи пироги. А ще таким ножем добре розпилювати тверді овочі на кшталт гарбуза. Соковиті фрукти та овочі на кштал помідорів тех краще різати зубчастим ножем. Весь секрет полягає у тому, що гострою пилкою можно розрізати продукт, не сильно тиснучи на нього. Таким чином ви збережете м’який чи соковитий інгредієнт від розчавлення або не зламаєте ніж о щось, навпаки, тверде.

 Маленький овочевий ніж часто використовують для нарізання маленьких овочів, зубчиків часнику чи горіхів. Його маленьким клинком зручно акуратно видалити пошкоджену частину з плоду.

Але найбільшим із усіх універсалом вважають саме шеф-ніж. Або, як його ще називають – кухарський ніж. Це саме про нього говорять, що один ніж може замінити собою решту.

У чому це правда? Маючи хороший, якісний кухарський ніж та навички його використання, ви можете нарізати все, що завгодно. І якщо вам потрібно мати тільки один ніж, то варто купити саме його.

Який саме шеф-ніж вважати найкращим?

Профі вважають, що потрібно брати максимально великий та важкий шеф-ніж. Буквально вибирати найбільший з тих, що ви можете утримати. І цьому є пояснення.

Шеф-кухар ріже цілий день без зупинки. Коротким ножем потрібно робити більше рухів, чим довгим. До легкого ножа потрібно прикладати більшого зусилля, щоби він різав. Тому, маючи короткий і легкий ніж, ви більше втомлюватиметеся.

У професійних кухарів існує ряд технік роботи шеф-ножем, які використовують саме його вагу та форму леза. За наявності гарного гострого ножа, ці техніки дають відчуття, що ніж починає робити частину роботи сам, ви ж тільки направляєте і контролюєте його. Професійні кухарі добре володіють усіма цими техніками. Тобто вони цьому навчаються та практикуються все своє життя.

Але чи це підходить для нас – звичайних людей, які просто готують щось на своїй кухні? Адже не для всіх нас кулінарія є хобі настільки, щоб витрачати багато часу на вдосконалення пов'язаних з нею навичок? Робота надто великим і важким шеф-ножем може виявитися не надто зручною та стомлюючою для кухаря-аматора.

Кухарський ніж краще підбирати саме по своїй руці. Просто виберіть ніж, який буде дарувати вам максимальне відчуття зручності. Але пам’ятайте, що надто легким йом бути все ж не варто.
Джерело - https://grandway.ua/catalog/nozhi-kuhonnye/

Також рекомендуємо: