Як вибрати ортопедичне взуття для дитини

Вибір взуття для дитини дошкільного віку часто є складним завданням для батьків. Насамперед складність пов'язана з тим, що у цьому віці діти швидко ростуть, часом стрибками. Тому взуття доводиться купувати щосезону або навіть частіше. Деякі батьки з метою економії на початку сезону набувають взуття більшого, ніж потрібно розміру. Однак носіння взуття невідповідного розміру може призвести до неправильного формування стопи та проблем з хребтом у майбутньому. Сьогодні в магазинах дитячого взуття можна знайти вироби від різних виробників різних моделей. Дитячі лікарі (педіатри, неврологи, хірурги та ортопеди) в один голос закликають вибирати ортопедичні моделі взуття для дошкільнят.

Що таке ортопедичне взуття

Медики відносять до ортопедичного типу взуття такої форми, яка дозволяє коригувати деформацію стоп, що вже проявилася. Однак виробники відносять до ортопедичного також і ту взуття, яка може запобігти появі дефектів у здорової дитини та допомагає правильному формуванню кісток, м'язів та зв'язок стоп.

Якщо у дитини вже було виявлено порушення стоп, виправити їх профілактичним взуттям не вдасться. Для цього доведеться замовляти в ортопедичному салоні спеціальну модель взуття або спеціалізовані устілки, що коректують, за індивідуальними мірками.

Вимоги до взуття

Щоб профілактична модель справді виконувала свої функції, він має відповідати низці важливих вимог:

 • Правильний розмір. Правильно підібрана пара повинна надійно фіксувати ногу (особливо важлива фіксація п'яти та бічних склепінь). При цьому занадто тісне взуття може, навпаки, призводити до прискореного прояву деформацій. Між великим пальцем ноги та носком взуття має залишатися 1,5 мм – це приблизна товщина вказівного пальця дорослої людини. Взуття має бути комфортним для дитини. Оскільки маленькі діти не завжди можуть оцінити зручність і розмір взуття, можна попросити малюка просунути ногу вперед, щоб великий палець торкнувся шкарпетки та перевірити, чи влазить палець дорослого між задником та п'ятою дитини. Також, щоб полегшити пошук потрібного розміру, вдома можна заздалегідь обвести ніжку дитини на папері чи картоні та взяти отриманий шаблон із собою у магазин.
 •     Ширина носка повинна бути більше ширини п'яти, при цьому в жодному разі носок не повинен стискати пальці дитини (інакше деякі пальці почнуть виступати над іншими і кістки деформуються). Бажано вибирати моделі із жорсткою накладкою (її встановлюють як на зимових черевиках, так і на літніх сандалях із закритими пальцями), яка захистить пальці від випадкових ударів.
 •     Задник взуття повинен бути жорстким та повністю закривати п'яту, щоб надійно фіксувати його. Шкарпетка навіть літнього взуття має бути закрита для фіксації пальців у правильному положенні. М'яка внутрішня підкладка захистить ніжки від натирання.
 •     Підошва має бути жорсткою та стійкою. Гнучкою може бути лише її частина під пальцями. У нормі вона має прогинатися лише під зусиллям.
 •     Наявність каблука висотою 5-10мм для профілактики плоскостопості. Носіння взуття на плоскій підошві дітям категорично протипоказано.
 •     Устілка з супінатором. У дитячому взутті супінатор з'єднаний з устілкою і виглядає як невеликий горбок з внутрішнього боку. Супінатор піднімає склепіння стопи, щоб він правильно формувався.
 •     Натуральний матеріал. Для повсякденного носіння підходить тільки «дихаюче» взуття з натуральної замші, нубука або шкіри. Синтетичні матеріали допустимі лише для пляжного взуття, яке дитина носить недовго.

Поради щодо підбору взуття

Щоб ортопедичне взуття довго служило і було комфортним для вашої дитини, дотримуйтесь ще кількох порад при виборі:

 •     Не заощаджуйте. Якісне ортопедичне взуття не може коштувати надто дешево. Віддавайте перевагу моделям від відомих виробників, які спеціалізуються саме на виробництві дитячого взуття.
 •     Перевіряйте вагу взуття. Занадто важка модель сковуватиме рухи дитини, і даватиме зайве навантаження на м'язи ніг.
 •     Щоб взуття не натирало, вибирайте ті моделі, всередині яких немає швів або зовсім гладкі.
 •     Не надягайте дитині ортопедичне взуття, яке було у використанні. Під час носіння кожна пара такого взуття підлаштовується під ногу господаря, і тією чи іншою мірою деформується. Тому навіть черевики у дуже хорошому стані іншій дитині можуть принести більше шкоди, ніж користі.

Носіння якісного профілактичного ортопедичного взуття у дошкільному віці значно знижує ризик виникнення деформації стоп. Купуйте профілактичне взуття вашій дитині зараз і вам не доведеться замовляти йому лікувальне взуття в майбутньому.