Цариця осені – хризантема

З настанням осені, коли більшість квітів вже відцвіли, панівне місце займає цариця-хризантема. Багата палітра кольорів та витонченість форм на тлі згасаючого літа налаштовують на неквапливі роздуми та спокійне споглядання. Недарма квітку, що надихає на медитацію, так люблять у країнах Східної Азії, звідки, власне, вона і походить.

Хризантема

Кращі «букетні» сорти цієї рослини настільки різноманітні, що часом важко повірити, що і гілочка з безліччю дрібних квіточок, і акуратна кулька, що щільно набита пелюстками, і легковажно розпатлана голівка – все це представники роду Хризантема (див. фото каталогу Украфлора). І створені вони не природою, а людьми, які всією душею полюбили осінню красуню.

Східна історія «золотої квітки»

Назва Chrysanthemum походить від грецького «хрисос» (золото) та «антемон» (квітка). Але до того, як культурні сорти дісталися Європі, жителі Китаю та Японії вирощували їх протягом більш двох з половиною тисячоліть. Згадки про них як про декоративні рослини  можна зустріти ще у Конфуція, тобто, 2,5 тисячі років тому. За описом це були багатоквіткові кущові форми із золотаво-жовтими пелюстками. Різноманіття сортів створили китайські або японські селекціонери,  а суперечка за першість в цьому питанні триває й донині.

Китай

  • У філософській школі Інь ян цзя хризантема є символом Інь, що народжується. Втілює зрілу красу, стриману мужність, високе усамітнення, досконалість.
  • Квітка входить до групи «Четвірка благородних», де, крім хризантеми, присутні орхідея, дика слива та бамбук.
  • У минулому зображення квітки вважалося символом знатності, благополуччя та довголіття. На її честь влаштовувалися розкішні застілля та свята.

Японія

  • У свідомості японців Сонце та хризантема нероздільні, їх позначають спільним ієрогліфом.
  • Імператорська печатка (герб) – це жовта хризантема з 16 пелюстками.
  • Найвища державна нагорода країни – Орден Хризантеми.
  • Зображення квітки на одязі означає приналежність до імператорської сім'ї.

В обох країнах існує Свято Хризантеми або Свято Подвійної Дев'ятки, яке відзначають на 9-й день 9-го місяця за місячним календарем (зазвичай, жовтень).

Хризантема в Україні

хризантема

У наш час купити ці квіти можна не тільки восени, але будь-якої пори року. Багатий вибір представлений в каталозі квіткового салону Ukraflora. В ньому наявні і кущові дрібноквіткові гілочки, і розкішні одноголові сорти, квіти будь-яких форм, розмірів та забарвлень. Великий асортимент дозволяє вибрати саме ті квіти, які найкраще підійдуть до тієї чи іншої події у житті. Адже хризантемний букет як такий – завжди доречний!