Як формується ціна на необроблену деревину на електронних майданчиках Української універсально біржі

Прийняття у грудні 2019 року постанови Кабінету Міністрів України №1178 змінило правила гри на українському ринку торгівлі необробленої деревини, де до цього працювали різні тіньові схеми, «телефонне право», які унеможливлювали доступ пересічного покупця до цієї вкрай цінної сировини. Впродовж наступних років в постанову №1178 були внесені зміни, відповідно до яких 100 відсотків необробленої деревини, заготовленої державними лісогосподарськими підприємствами відповідно до плану щорічних рубок та виготовлених держлісгоспами пиломатеріалів, підлягає продажу через електронні торги системи Prozorro, ліцензійним учасником яких є Українська універсальна біржа.

Як купити деревину мореного дуба на електронному майданчику УУБ

Деревина дуба, після належного природного висушування, відзначається високою щільністю, міцністю та твердістю, що високо цінується у виробників мебельної продукції, в будівельній галузі та суднобудуванні. Водночас деревину т.з. «мореного дуба» отримують з дерев, які сотні років пролежали в товщі води або в мулі, без доступу кисню. Така деревина впродовж декількох століть поглинала залізо та інші хімічні елементи та під впливом природних факторів набула унікальних властивостей, тому ціна такої деревини, як інформує сайт https://www.uub.com.ua/presscenter/novyny-birzhi/tsina-za-kub-morenogo-duba-na-torgah-ukrainskoi-universalnoi-birzhi/, є дуже високою.

В деревині дуба містяться спеціальні дубильні речовини – таніни, які без доступу повітря стають природними консервантами, саме тому деревина мореного дуба не гниє та набуває неймовірно красивої текстури і насиченого темного або навіть чорного кольору. Заготовити промислові масштаби мореного природнім шляхом дуба практичного неможливо, а його ціна в такому випадку досягала б «захмарних» значень, тому на біржових торгах УУБ продається морений дуб, який отримано методом штучного моріння. Для «прискореного» отримання мореного дуба необроблена деревина дуба впродовж кількох місяців перебуває у ємності, наповненій парами аміаку (за зовнішніми ознаками такий матеріал не відрізняється від мореного впродовж століть дуба).

Які фактори впливають на ціну лісу кругляка

Завдяки реалізації необробленої деревини за допомогою електронних торгів, ціну формує ринок. Водночас, початкова ціна необробленої деревини, як повідомляє сайт https://www.uub.com.ua/presscenter/novyny-birzhi/tsina-za-kub-lisu-oglyad-vitchyznyanogo-rynku-derevyny/, залежить від:

  • породи дерева (вартість 1 куб. м дуба є в рази більшою від ціни 1 кубометра смереки чи ялини);
  • сортаменту необробленої деревини, який формується за чотирма класами якості (від А до D);
  • місця заготівлі необробленої деревини та місця розташування складу, де зберігається заготовлений ліс кругляк;

Доступ до участі в біржових торгах може отримати кожен покупець, який пройшов процедуру акредитації на порталі УУБ.