USD, EUR, UAH – фіатні гроші?

Фіатні гроші (можна просто фіат) – це такі валюти, вартість яких формується через довіру до урядів, що випускають гроші. Ключовий момент, який визначає цінність фіатних грошей, – це авторитет уряду. Система фіатів використовується більшістю держав з метою купівлі/продажу товарів і послуг, заощадження та навіть інвестування. Медіа про криптовалюти зможе розповісти вам більше про інвестування й інші дії з віртуальними монетами. Такі гроші замінили сьогодні золотий стандарт і схожі системи, які заснувалися на товарних стосунках. Перехід до фіатних грошей відбувся приблизно в кінці 20-го сторіччя.

Що таке фіатні гроші?

Простими словами, фіатні гроші – це валюти, які звичайні люди використовують для розрахунку в магазині, наприклад. Найбільш відомі серед них: долар, гривня та євро.

Найбільшими перевагами фіатних грошей є їхня відносна стабільність та можливість центральних банків керувати економікою й пропозицією. Але такі зусилля не можуть бути постійно є успішними. Дехто з критиків стверджує, що інколи фіатні гроші можуть бути не допомогою зі зменшення, а каталізатором економічних потрясінь (частий приклад – друк завеликої кількості грошей).

Переваги фіатних грошей 

 • Надання уряду і його центральному банку значну гнучкість, яка допомагає в подоланні економічних криз;

 • Фіати порівняно стабільні та їм достатньо просто зберегти їхню вартість (на відміну від валюти, яка забезпечується товарами й може коливатися);

 • Фіатні кошти використовуються в усьому світі, через що це вважається валютою для використання у міжнародній торгівлі.

Недоліки фіатних грошей 

 • Можлива інфляція через емісію (друк) завеликої кількості грошей;

 • Вартість грошей може зруйнуватися через можливу необмежену пропозицію за великий проміжок часу;

 • У разі, коли емітент (це юридична особа, яка розробляє, реєструє та продає цінні папери для фінансування своєї діяльності) зустрічається з проблемами, вартість фіатних грошей може знецінитися, бо вони пов’язані між собою;

 • Недоступність контролю транзакцій, анонімності;

 • Є вірогідність замороження рахунків користувачів у банку.

Фіат і криптовалюта

Фіатні кошти з криптовалютою схожі тільки в тому, що обидва не підкріплюються фізичними товарами. Але відмінностей між ними набагато більше:

 • Фіатні гроші – це валюта, що контролюється урядом і його центральним банком, а криптовалюта – децентралізована в більшості через цифровий реєстр, що має назву блокчейн (blockchain). Статті про світ криптовалют – це чудовий ресурс для пошуку інформації про фіатні гроші, криптовалюту та блокчейн;

 • Способом генерування коштів у фіатів базується на судженнях банків щодо економічних потреб держави, а в Bitcoin – є контрольованим та має обмежену пропозицію;

 • Фіатні гроші програють в анонімності, бо цифрова валюта є практично необмеженою для операцій в Інтернеті по світу через відсутність фізичного аналога. До того ж відстеження криптовалюти є значно складнішим у порівнянні з фіатами.

Варто пам’ятати, що крипто ринок є меншим за звичні ринки. Відповідно, він буде більш волатильним (мінливим; використовується для опису того, наскільки ціна активу змінюється протягом певного періоду часу). Скоріш за все, це і є причиною, через яку криптовалюта все ще не може отримати визнання в суспільстві. Та з розвитком будь-якої віртуальної валюти її волатильність, скоріш за все, стане зменшуватися.

Що буде далі?

Все ще нереально визначити майбутнє цих обох форм валют. Авжеж, криптовалюта ще буде проходити довгу путь і зустріне проблеми на власному шляху. Та історія фіатів показує, наскільки ця форма коштів є вразливою. Саме це є тією причиною, через яку безліч людей хочуть вивчати можливі варіанти перенесення фінансових операцій до системи криптовалюти.

Дослідження нового типу грошей, створених на піринговій (англ. Peer-to-peer – укр. віч-на-віч) розподіленій мережі – це одна з основних ідей створення криптовалют (зокрема, Bitcoin). Вірогідно, що Bitcoin створили не заради повного зміщення фіатних грошей, а як альтернативну фінансову мережу, що поза жодними сумнівами має можливість створити кращу грошову систему для кращого суспільства.